Mevzuat Servisi

Mevzuat değişiklikleri ve dış ticaret gelişmelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi e-bülten listemize kaydedebilirsiniz.

Onaylanmış Kişi Statüsü İçin Gereken Koşullar – SGK İşçi Sayısı Hk.

Gümrük Yönetmeliği’nin “Onaylanmış Kişi Statüsü İçin Gereken Özel Koşullar” başlıklı 24 üncü maddesi uyarınca; “Yetkilendirilmiş gümrük müşaviriyle onaylanmış kişi statüsü başvurusunun ön incelemesi için sözleşme yapıldığı tarihten geriye dönük bir yıl içinde en az otuz işçi istihdam ediyor olması” gerekmektedir.

Gümrük Yönetmeliği’nin “Onaylanmış Kişi Statüsü İçin Gereken Özel Koşullar” başlıklı 24 üncü maddesi uyarınca; “Yetkilendirilmiş gümrük müşaviriyle onaylanmış kişi statüsü başvurusunun ön incelemesi için sözleşme yapıldığı tarihten geriye dönük bir yıl içinde en az otuz işçi istihdam ediyor olması” gerekmektedir.

SGK primleri ay sonunda ödenerek bildirim yapıldığından, o ay içerisinde firmada kaç kişinin çalıştığının SGK tarafından bilinmesi mümkün bulunmadığından,

Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili birimleri tarafından YGM tespit sözleşmesi tarihinden bir önceki ay esas alınarak verilen çalışan sayısına ilişkin belgelerin kabulü ile çalışan sayısının hesaplanmasında ortalama değerin dikkate alınmasına dair talepler Bursa Gümrük Müşavirliği Derneğince talep edilmiştir.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün konuya ilişkin cevabi yazılarında;

Bölge Müdürlüklerine ibraz edilen SGK belgelerinde sigortalı çalışan sayısının geriye dönük tespitinde belirlenen başlangı ve bitiş taririhi olarak SGK mevzuatı uyarınca verilen en son aylık prim ve hizmet belgesinden geçmişe dönük bir yıllık sürenin esas alınmasının da mümkün bulunduğu,
İfade edilmiştir.

Konuya ilişkin yazışmalara ulaşmak için TIKLAYINIZ.


Saygılarımızla
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için:
mail adresimizden veya telefonla ulaşabilirsiniz